Zawód elektryka widziany od środka

Zawód elektryka widziany od środka

Gdy przed laty zastanawiałem się nad wyborem zawodu, rozpatrywałem różne warianty. Jako, że bardzo ciągnie mnie tematyka prądu wybrałem zawód elektryka. Dobrze jest robić to w czym można odnaleźć chociaż trochę pasji niż pracować wiele lat na siłę w zawodzie, który nas ani trochę nie ciekawi. Zawód wydawał się w pierwszym momencie czymś dość łatwym i nie wymagającym wysiłku. Praktyka pokazała, że jest zupełnie inaczej niż sobie to z początku wyobrażałem.

Cała prawda o elektrykach

elektrykPrzede wszystkim trzeba podkreślić, że cała praca związana z prądem jest jak praca sapera, który rozbraja miny. Każdy elektryk wie, że pomyłki mogą drogo kosztować, nawet życie. Dobre przeszkolenie przy tym to nie wszystko. Oczywiście jest ono konieczne, ale trzeba jeszcze ściśle stosować je w praktyce. Tutaj nie wystarczy luźna interpretacja i żywioł w wykonywaniu niektórych zadań. Wszystko co robi elektryk powinno być przemyślane i sprawdzone dwa razy zanim podepnie się pod układ prąd. Pewna brawura, która wkradła się co do niektórych wykonawców tego zawodu może być niebezpieczna. Niektórzy moi koledzy dość luźno podchodzą do przepisów, często nie sprawdzając czy w konserwowanej instalacji płynie prąd, albo wykonując tymczasowe prowizoryczne połączenia. Dla mnie takie podejście jest niedopuszczalne, gdyż nawet pomyłka kogoś innego, może spowodować, że konsekwencje odczujemy my sami. Całość wykonywanej pracy elektryka zależy od tego gdzie się jest zatrudnionym i na jakim stanowisku. Konserwatorzy obsługują i naprawiają sieci elektryczne a elektrycy pracujący w firmach wykonawczych zwykle je budują od podstaw. Najtrudniej jest pracować z dużymi napięciami, gdyż zasięg iskry prądowej może sięgać nawet kilku metrów, a to oznacza, że może nas porazić prąd nawet przechodząc obok instalacji. Oczywiście takie zdarzenie wystąpi tylko w przypadku nieprzestrzegania przepisów lub poważnej awarii sieci energetycznej, dlatego tak ważne jest podkreślane przeze mnie bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów i wytycznych.

Pomimo wielu zagrożeń na tym stanowisku nie zamieniłbym tego zawodu na żaden inny. Praca jest ciekawa, a sam fakt uczestniczenia w procesie przesyłu prądu sprawia mi radość. Zarobki elektryka wystarczają w obecnych czasach na naprawdę godne życie, dlatego nie odmawiam sobie wielu przyjemności. Trzeba pamiętać, że będąc elektrykiem trzeba mocno postawić na samokontrolę, gdyż tylko ona zapewni nam bezpieczeństwo podczas pracy z prądem i uchroni przed porażeniem, które może zakończyć się najgorszym scenariuszem.

Close Menu