Zastosowanie stalowych nitonakrętek

Zastosowanie stalowych nitonakrętek

 

Nie wiele osób, które na co dzień nie ma styczności z przemysłem wie, czym są nitonakrętki, a nawet nigdy o nich nie słyszało. Nie ma się co dziwić, bo są to dość mało popularne elementy złączne. Wykorzystuje się je tylko w konkretnych konstrukcjach, a na półce sklepowej często na próżno ich wypatrywać. Warto jednak mieć pojęcie czym są  i jakie funkcje pełnią we współczesnych konstrukcjach i maszynach. Elementów złącznych w licznych katalogach jest całe mnóstwo i ciężko jest znać szczegółowe parametry każdego z nich. Jednakże każdy szanujący się inżynier powinien mieć pojęcie czym są nitonakrętki i jak wygląda proces ich montażu.

Montaż nierdzewnych nitonakrętek

sprawdzone nitonakrętki nierdzewneWarto na wstępie wyjaśnić czym są nitonakrętki, by w ogóle mówić o sposobie ich montażu i zastosowaniu. Nitonakrętki to jak sama nazwa wskazuje elementy stworzone przez połączenie sposobu montażu nita i zastosowania nakrętki. Czyli nitonakrętkę montujemy najczęściej przy użyciu nitownicy, a spełnia ona zadanie nakrętki, czyli możemy w nią wkręcić śrubę. Wszystkie sprawdzone nitonakrętki nierdzewne muszą być wykonane na tyle solidnie, aby proces ich montażu przebiegał sprawnie i co najważniejsze, by wyroby te solidnie trzymały się w przygotowanych pod nie otworach. Ważne jest, by nitonakrętka po zaciśnięciu nie obracała się, bo w takiej sytuacji nie będziemy w stanie wkręcić w nią żadnej śruby. Ważna jest też precyzja wykonania gwintu, bowiem tutaj liczą się setne części milimetra. Materiał, z którego wykonuje się te elementy złączne odgrywa bardzo istotną rolę w procesie ich eksploatacji. Jeśli konstrukcja narażona będzie na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, to warto odpowiednio zabezpieczyć nitonakrętki przed korozją. W takiej sytuacji warto wykonać je z tak zwanej nierdzewki, czyli stali specjalnego przeznaczenia, dzięki czemu nitonakrętka nawet po kilku latach będzie wyglądała estetycznie i co najważniejsze, będzie w pełni funkcjonalna. W dzisiejszych czasach estetyka wyrobów odgrywa coraz istotniejszą rolę, więc elementy nieestetyczne ciężko się sprzedają.

Elementy złączne, w tym nitonakrętki, często sprzedawane są na kilogramy. Więc chcąc kupić zaledwie kilka sztuk tego wyrobu, zapłacimy dosłownie kilka groszy. Dzięki niskim cenom wyrobów możemy zastosować wiele elementów złącznych, nie ponosząc przy tym wielkich kosztów. Z pewnością wpływa to na bezpieczeństwo użytkowników różnego rodzaju konstrukcji, do wykonania której użyto nitonakrętek wraz z odpowiednio dobranymi do ich typu śrubami.