Rodzaje żarówek grzewczych do terrariów

Rodzaje żarówek grzewczych do terrariów

Jak ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu terrarium wiedzą wszyscy hodowcy zwierząt zmiennocieplnych i nie tylko. Aby mogły się one poprawnie rozwijać, muszą mieć zapewnione odpowiednio długie naświetlania nie tylko światłem o spektrum zbliżonym do światła słonecznego, ale wymagają również nocnych nagrzewań światłem punktowym. W tym celu stosuje się różne typy żarówek wytwarzających ciepło. Ich montaż musi jednak zostać przeprowadzony poprawnie, aby zwierzę nie ucierpiało podczas eksplorowania terrarium.

Montaż odpowiedniej żarówki dogrzewającej

wydajna żarówka grzewcza do terrariumPrzed zastosowaniem jakiegokolwiek systemu grzewczego, należy zapoznać się z warunkami, jakie panują w środowisku, w którym naturalnie występują osobniki hodowanego gatunku. W przypadku gatunków egzotycznych, na przykład pustynnych, wydajna żarówka grzewcza do terrarium, będzie więc niezbędnym wyposażeniem. Następnie dobrać należy jej odpowiednią moc i kolor. Jeżeli zbiornik jest mały, również moc musi być mniejsza tak, aby zapobiec przesuszeniu skóry zwierzęcia, lub ewentualnym poparzeniom. Kolor dobierany jest w zależności od tego, czy żarówka ma być używana w dzień, czy w nocy. Większość zwierząt zmiennocieplnych wymaga naświetlania przez całą dobę. Od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia, zaleca się używanie żarówek białych, które imitują światło słoneczne. Wytwarzają przy tym promieniowanie UVA i UVB, z których pierwsze wspomaga zachowania socjalne oraz pobudza aktywność i apetyt zwierząt; drugie natomiast wspomaga układ odpornościowy i wytwarzanie witaminy D3, wzmacnia również układ kostny. Żarówki nocne odpowiedzialne są za emisję promieniowania podczerwonego UVB. Po wybraniu odpowiedniego rodzaju oświetlenia i mocy należy zamontować je w bezpieczny sposób we wnętrzu zbiornika. Jeżeli zwierzę nie ma możliwości dostania się w wyższe partie terrarium, można wykonać to bez zastosowania osłon, w innym przypadku należy żarówkę umieścić w specjalnej klatce, która uniemożliwi jego poparzenie się.

Dobranie właściwego rodzaju żarówek grzewczych może mieć kluczowe znaczenie w prawidłowym rozwoju zwierzęcia. Ich moc powinna być uwarunkowana od wielkości terrarium, a emitowane promieniowanie, musi zostać dostosowane do pory dnia i hodowanego gatunku. Montaż żarówek musi być przeprowadzony tak, aby mieszkaniec terrarium nie mógł się poparzyć. Dlatego należy umieścić je odpowiednio wysoko lub użyć specjalnej klatki, która nie pozwoli na bezpośrednio kontakt gorącej powierzchni z ciałem zwierzęcia.