Oryginalne części do motocykla Simson

Oryginalne części do motocykla Simson

Motory marki Simson pamięta zdecydowana większość starszych miłośników motocykli. Wielu z nich, podobnie jak większość mojej ekipy, zaczynała przygodę z motocyklami właśnie na Simsonach, jeżdżąc po okolicznych leśnych drogach od miasteczka do miasteczka. Za czasów świetności, taki motor był niemałym powodem do dumy, choć z czasem przesiadaliśmy się z wolna na nowsze i mocniejsze maszyny, stare motocykle odstawiając do garażu.

Części do odrestaurowanego motocykla Simson

oryginalne części SimsonNasza ekipa nie zajmowała się wyłącznie motocyklami touringowymi. Specjalnością ekipowego warsztatu było odnawianie zabytkowych motocykli, głównie wschodnich motorów wojskowych, aczkolwiek nie mieliśmy nic przeciwko pracy nad innymi modelami. Uczestniczyliśmy również na pokazach starych maszyn, mogąc poszczycić się profesjonalnie odnowionym sprzętem. Na jednym z takich pokazów trafiliśmy na zaprzyjaźnioną ekipę, odbudowującą stare Simsony z odnowionych części. Maszyny wyglądały jak nowe, gdyż oryginalne części Simson były naprawdę solidne, i mimo upływu lat, przy odpowiednim nakładzie pracy i czasu, dalej można je było doprowadzić do niemal idealnego stanu. Postanowiliśmy więc odnowić i nasze maszyny, z niemałą nostalgią wyciągając z garaży dawno nieużywane motory. Musieliśmy przy tym nieco improwizować. Wiele części dało się odnowić od ręki, choć niektóre zużyte podzespoły należało wyłącznie wymienić, co było zrozumiałe w motorach o takim przebiegu i wieku. Niestety, Simson przestał działać kilka lat temu, więc należało nieco poszukać, by dostać odpowiednie części, szczególnie do tak starych modeli jak nasze. Na szczęście, wielu posiadaczy często sprzedawało stare motocykle za symboliczne kwoty, czasem będące w całkiem niezłym stanie technicznym, więc znalezienie odpowiednich części było tylko kwestią czasu i przyłożenia się do szukania. Części niedostępne można było z łatwością zastąpić podzespołami od nowszych modeli, gdyż wiele z nich można było bez żadnych przeróbek używać w starych motorach. Motocykle te miały bardzo prostą konstrukcję, więc wymiana części zajmowała o wiele mniej czasu i pracy niż dłubanie w nowoczesnym, bardzo skomplikowanym motorze.

Po dłuższym czasie spędzonym nad maszynami, znów mogliśmy pojeździć na starych, klasycznych już motocyklach, i była to jazda bardzo przyjemna. Takie maszyny były obecnie rzadkością, więc wywoływały niemałe zainteresowanie. Dla nas jednak miały jeszcze większą wartość, gdyż każdy z nas mógł opowiadać wiele historii związanych z własnym motorem i pierwszymi przygodami na drodze.

Close Menu