Nowoczesne oleje samochodowe

Nowoczesne oleje samochodowe

Najprawdopodobniej większość kierowców doskonale wie, jak ważne jest regularna wymiana oleju silnikowego oraz kontrolowanie jego poziomu. Olej stosuje się do smarowania, a dokładniej zminimalizowania tarcia jakie ma miejsce pomiędzy współpracującymi ze sobą ruchomymi elementami naszego silnika w samochodzie i nie tylko.

Jaki olej silnikowy wybrać?

olej yaccoNa rynku motoryzacyjnym można spotkać się z dużą ilością kosmetyków oraz środków niezbędnych do funkcjonowania naszych pojazdów jak olej silnikowy. Poza odpowiednim zapewnieniem tarcia pomiędzy elementami może służyć jako środek zabezpieczający przed korozją. Mimo, iż wiele elementów wykonanych jest ze stopu miedzi, cyny czy ołowiu, to potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie przed rdzą. Podczas spalania paliwa powstają kwasy, które niszczą panewki, dlatego należy stosować oleje o odczynie zasadowym. Do funkcji oleju silnikowego należy również chłodzenie poszczególnych elementów silnika. Łożyska ślizgowe mogą być chłodzone dzięki niemu poprzez przepływ. Innym zadaniem oleju silnikowego jest walka z rożnymi zanieczyszczeniami, które negatywnie mogą wpływać na pracę naszego silnika. Wiele olejów posiada taki skład, który przeciwdziała osadzaniu się oraz gromadzeniu wszelkich zanieczyszczeń wewnątrz silnika. Taki olej yacco jest olejem syntetycznym, który oszczędza paliwo oraz ma wpływ na zmniejszenie zużycia tłoków silnika. Taki olej pozwala przedłużyć żywotność naszego silnika oraz zwiększyć jego osiągi. Taki rodzaj może być stosowany zarówno dla samochodów osobowych, jak i dostawczych. W niektórych olejach stosowane są dodatki smarnościowe, które przeciwdziałają zużyciu czy zatarciu. Istnieją również takie dodatki, które działają przeciwpiennie. Olej w większości przypadków miesza się z powietrze, co w konsekwencji powoduje pienienie się. Ma to niekorzystny wpływ na stan silnika w naszych pojazdach. Takie spienianie może być powodem powstawania procesów kawitacji lub wypływania oleju prze odpowietrzniki. W konsekwencji zmniejsza się ilość oleju powodując jednocześnie mniejsza ilość środka smarnego ułatwiającego pracę. Przeciwpiennym dodatkiem jest zazwyczaj silikon.

Zanieczyszczenia osadzające się na różnych elementach wewnątrz naszego silnika mogą być niekiedy zabójcze. Dotyczy to w szczególności nowego samochodu, który musi się dotrzeć. Dzięki nowoczesnej technologii powstaje coraz więcej rodzajów olejów z różnymi dodatkami, które znacznie zabezpieczają oraz polepszają pracę silnika samochodowego czy innego pojazdu.