Mgiełki, które chłodzą

Mgiełki, które chłodzą

W okresie wysokich temperatur zawsze pojawia się jedno ważne pytanie jak przetrwać letnie upały? Kiedy temperatura sięga 30 stopni każdy z nas szuka ochłody choćby kawałka cienia, pijemy mrożone napoje i zajadamy się uwielbianymi przez wszystkich lodami. bo kto ich nie lubi, prawda?  Najchętniej nie wychodzilibyśmy z klimatyzowanych pomieszczeń, zostali w domu, lub spędzali całe dnie na kąpieli w jeziorach, rzekach lub odkrytych basenach. Otóż jest pewien system wspomagający ich przetrwanie.

Natryski nas ochłodzą?

mgiełki wodneW trakcie takich upałów wiele miast decyduje się na zastosowanie w najczęściej uczęszczanych miejscach kurtyn wodnych – natrysku wodnego. Są to miejsca łatwo dostępne, zazwyczaj parki, aleje, centrum miasta a nawet przy galeriach handlowych. Takie mgiełki wodne mają za zadanie dawać mieszkańcom ochłodzenie podczas wysokich temperatur np w drodze do pracy czy spaceru. Okazuje się, że z takiej atrakcji korzysta bardzo wiele osób. Co ciekawe, najwięcej radości mają z tego dzieci, które beztrosko biegają i bawią się pod tą jakże ochładzającą wodą. Pamiętajmy również o naszych czworonożnych pupilach, które też ciężko przechodzą upalne dni i potrzebują ochłodzenia. A jak tak sobie myślę to szczerze, który psiak nie lubi bawić się w wodzie. Jednak, nie każdy z nas ma możliwość skorzystania z tego systemu czy odpoczynku nad wodą. Jest to spowodowane na przykład duża odległością od miejscowości zamieszkania. Natomiast można je z powodzeniem zrobić samemu. Wystarczy, że mamy nie duży kawałek działki lub ogródka oraz dostęp do podłączenia wody na zewnątrz. Jeśli tak to wystarczy zakupić zraszacze dostępne w każdym sklepie z artykułami ogrodniczymi i gotowe! Efekt jest bardzo podobny. No i na prywatnym terenie w ciszy a nie zgiełku ulicznym, oraz tłumem ludzi, którzy chcą z niego skorzystać. Co więcej jest to bardzo dobry sposób aby zapobiec przegrzaniu organizmu, które mogą prowadzić do udarów. Trzeba również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, więc zawsze nośmy przy sobie butelkę z wodą.

Uważam, że to bardzo dobre i pomysłowe rozwiązanie. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że nie zawsze w miejscu pracy, czy będąc na zakupach w pomieszczeniach jest zamontowana klimatyzacja, czy nawet w mieszkaniach w blokach szczególnie tych o starym budownictwie, która by chociaż na chwile ochłodziła organizm. Dzięki takim rozwiązaniom miasta robią wiele dobrego dla swoich mieszkańców oraz przyjezdnych turystów. Szczególnie osób starszych i dzieci, które są bardziej narażone na przegrzanie i udary słoneczne. 

Close Menu