Jak wybrać obrożę i smycz dla psa?

Jak wybrać obrożę i smycz dla psa?

 

Smycz i obroża to jedno z najważniejszych narzędzi dla właściciela psa. W większości miejsc są one nawet wymagane przez prawo, gdy pies jest na zewnątrz. Ale istnieje wiele różnych rodzajów obroży i smyczy, a opcje mogą być przytłaczające. Wybór nowego kołnierza lub smyczy dla psa może być świetną zabawą z powodu wszystkich różnych kolorów i wzorów, ale może być także mylący z tego samego powodu. Jak więc wybrać odpowiedni model dla konkretnego psa? Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne przy podejmowaniu decyzji.

Obroże i smycze dla psów – rodzaje

smycz i obroża dla psa ze wzoremObroże i smycze są dostępne w kilku różnych materiałach, w tym bawełny, nylonu, skóry czy sznurka. Ważne jest, aby zastanowić się, do czego służy obroża i smycz, aby ustalić, który materiał, sprzęt i styl będą najbardziej funkcjonalne dla psa. Obroże bawełniane to lekki, niedrogi wybór stosowany przede wszystkim dla szczeniąt podczas treningu. Ten materiał nie jest tak silny, jak niektóre inne rodzaje. Obroże tego typu wykazują tendencję do szybszego zużycia niż te wykonane z innego materiału. Nylonowe obroże są dostępne w różnych grubościach, najczęściej jedno lub dwuwarstwowych w szerokim wyborze kolorów i wzorów. Obroże nylonowe są doskonałym wyborem dla większości psów, ponieważ są mocne i mają długą żywotność. Aby obroża mogła wytrzymać codzienne zużycie, należy wybrać większą szerokość i grubość dla większych, silniejszych psów. Skórzana smycz i obroża dla psa ze wzorem to doskonały wybór, ponieważ są one bardzo mocne, atrakcyjne i trwałe. Skórzana obroża dobrej jakości przetrwa wiele lat. Skóra zachowuje swój dobry wygląd. Istnieje wiele stylów obroży do wyboru w zależności od wielkości psa, usposobienia i potrzeb szkoleniowych. Dla większości psów wystarczy tradycyjna obroża nylonowa lub skórzana. Są one dostępne w różnych stylach, kolorach i szerokościach. Obroże powinny znajdować wysoko na szyi zwierzęcia i nie być zbyt luźne, aby zsuwały się. Powinny być ściśle przylegające, ale z wystarczającą ilością miejsca, aby zmieścić dwa palce między szyją psa a jego obrożą. Dla bezpieczeństwa psa obroża nie powinna być na tyle luźna, aby zsuwała się nad głową zwierzęcia. Oprócz ryzyka utraty zwierzaka, który ucieka, luźne obroże łatwiej zaczepiają o przedmioty, a wiele zwierząt umiera co roku z powodu przypadkowego zawieszenia się na obroży. Obroże nie powinny być również tak ciasne, aby ograniczały oddychanie lub powodowały kaszel. Należy często sprawdzać rozmiar obroży u rosnących szczeniąt.

Podczas wyboru obroży należy zawsze dobrać odpowiedni materiał, rozmiar i szerokość w zależności od konkretnego psa. Mniejsze, lekkie obroże i smycze są doskonałe dla małych psów i szczeniąt, a szersze, bardziej trwałe, dla większych, silniejszych zwierząt. Każda obroża powinna zostać również wyposażona w identyfikator z dołączonymi do niego aktualnymi informacjami kontaktowymi do właściciela.