Efektywność izolacji przeciwwilgociowej

Efektywność izolacji przeciwwilgociowej

Często spotykamy się z deszczami, a po zimie występuje odwilż. Podwyższa to wilgotność gleby oraz powietrza. Warunki takie predysponują do powstawania wilgoci w ścianach i murach. Wilgoć jest niebezpieczna pod każdym względem, a jej usunięcie samoistne jest niemal niewykonalne. Warto więc się zabezpieczyć przed tego rodzaju konsekwencjami. W tym celu stosuje się odpowiednio dobraną izolację mającą działanie przeciwwilgociowe.

Skuteczność stosowania izolacji przeciwwilgociowej

izolacja przeciwwilgociowaCzęste i obfite opady oraz odwilż są przyczyną powstawania wilgoci w naszych ścianach. Wilgoć, która pojawia się na ścianach wygląda bardzo nieestetycznie oraz sprawia wrażenie braku dbałości o dom czy mieszkanie. Często w takich warunkach od ściany odkleja się tapeta, a meble znajdujące się przy ścianie również mogą ulegać zjawisku wilgotnienia. Oprócz tego, woda związana w murach niszczy ich wewnętrzną spójną konstrukcję, przez co istnieje większe ryzyko uszkodzenia ścian, co może skutkować stopniowym zawalaniem się budynku. Jest to bardzo niebezpieczne dla konstrukcji domów oraz mieszkających w tych domach osób. Ważne jest więc, aby w porę uchronić się przed tego typu zagrożeniami. W tym celu stosuje się izolowanie dachów, ścian i fundamentów przed wnikaniem wilgoci, zwłaszcza po obfitych opadach deszczu. Izolacja przeciwwilgociowa z reguły wykonana jest z materiałów hydrofobowych, czyli takich, które wypierają wodę, dlatego też są to materiały skuteczne w tym zadaniu. Izolacja taka chroni mury przed wilgocią, dzięki czemu zachowują one swoją stabilną konstrukcję. Wilgoć działa niestety kompleksowo i przez nią ściany oraz ich okolice ulegają stopniowej degeneracji, a pojawiające się plamy oraz w ich konsekwencji pleśń oraz rdza ścienna wyglądają bardzo nieestetycznie i mogą powodować odklejanie się tapety od ścian. Stosowanie izolacji jest więc działaniem profilaktycznym nie tylko w kwestii estetyki, ale także zdrowia i bezpieczeństwa domowników. Izolacja chroni mury przed szkodliwie działającą wilgocią.

Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, który cechuje się częstymi opadami atmosferycznymi, ale także wysokim stopniem wilgotności powietrza. Predysponuje to do przenikania cząsteczek wody do konstrukcji ścian i dachu. Skutkuje to nieprzyjemnymi, niekorzystnymi i niebezpiecznymi konsekwencjami. Ważne jest, aby w porę zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem wilgoci, stosując odpowiednią izolację, która zabezpieczy nasze ściany przed przykrymi konsekwencjami związanymi ze zjawiskiem wilgoci.

Close Menu