Detektyw na pomoc w sytuacjach kryzysowych

Detektyw na pomoc w sytuacjach kryzysowych

W polskim prawie znajduje się termin stalking i oznacza on uciążliwe nękanie powodujące u nękanego odczucia zagrożenia. Osoby dopuszczające się tego procederu mogą być w sferze zainteresowań organów ścigania, a za uporczywy stalking grozi do 3 lat pozbawienia wolności, a przypadku próby samobójczej osoby nękanej do 10 lat pozbawienia wolności. Według wielu osób zajmujących się zawodowo walką ze stalkingiem, min. prywatnych detektywów, w Polsce wciąż niewyczerpująco walczy się z tym zjawiskiem.

Stalking i praca detektywa

biuro detektywistyczne - KrakówDo zaistnienia stalkingu potrzebne jest spełnienie przynajmniej jednego z dwóch warunków: uporczywość lub istotne naruszenie prywatności osoby poszkodowanej. Wiele spraw o stalking i objęcie sprawy śledztwem jest odrzucane przez organy ścigania ze względu na niewyczerpanie znamion przestępstwa. Na fali takiego podejścia, w segmencie prywatnym wykształciła się usługa oferowana przez biura detektywistyczne nazywana często pomocą kryzysową. Polega ona na zapewnieniu klientowi pomocy, w momencie, w którym czyn jednoznacznie nie przekroczył jeszcze granic prawa. W przypadku stalkingu możemy mieć do czynienia z nękaniem, które dla sądu nie wyda się być jeszcze przestępstwem. Biuro detektywistyczne – Kraków jest miejscem działania tego biura – zajmuje się pomocą doraźną. Zgłasza osobie nękającej, że sprawa jest w zainteresowaniu odpowiednich organów, pomaga przeprowadzić konsultacje z adwokatem, monitoruje nękanie i współpracuje z Policją, oraz zapewnia ochronę fizyczną przed zmaterializowanymi skutkami nękania. Biuro detektywistyczne sukcesywnie kumuluje i pomaga bezpiecznie przechować dowody nękania, które później mogą posłużyć jako dowód na uporczywość bądź na istotne naruszenie prywatności.  Dla osoby nękanej, w tego typu sprawach bardzo ważna jest obecność kogoś pod kątem fizycznym. Korzystając z usług biura detektywistycznego, osób uprawnionych do ochrony mienia i osób może być spokojna, że nic jej się nie stanie oraz, że wszelkie dowody zostaną zabezpieczone. W tym celu firmy detektywistyczne nagrywają rozmowy, archiwizują wiadomości i instalują monitoring w okolicy miejsca zamieszkania klienta.

Sprawy z pogranicza stalkingu są bardzo ciężkie pod kątem prawnym, bez wyraźnie przekroczonego prawa strona nękająca może z łatwością odpierać wiele zarzutów. Współpracując z dobrym biurem detektywistycznym, możemy być pewni, że żaden szczegół tego procesu nie zostanie pominięty, a wszelkie dowody zostaną profesjonalnie zabezpieczone i w odpowiednim czasie dostarczone przed oblicze sądu.

Close Menu