Czym wyróżnia się koszulka z wełny merynosów?

Czym wyróżnia się koszulka z wełny merynosów?

Czy to dla amatora chodzenia po górach, czy dla profesjonalisty zdobywającego najwyższe szczyty świata – odpowiednio dobrana odzież ma kluczowe znaczenie i niejednokrotnie może ochronić organizm przed nadmiernym wychłodzeniem, prowadzącym w skrajnych przypadkach do śmierci. Czym zatem kierować się podczas wyboru odpowiednich elementów do swojego wyposażenia na wysokogórską wyprawę? Poniżej kilka porad.

Właściwości koszulki z wełny merynosów

merynos - koszulkaO ile na nizinach znaczenie może mieć kolor czy wzór, którym pokryte zostało ubranie, o tyle podczas wysokogórskiej wyprawy nie ma to większego znaczenia. Co prawda istnieją pewne niepisane reguły, którymi możemy, ale nie musimy się kierować. Jedna z nich jest fakt, że ciemne kolory, które charakteryzuje większe albedo mogą przynosić więcej ciepła, gdyż mają większą zdolność pochłaniania energii cieplnej, pochodzącej z promieni słonecznych. Z kolei jeśli będziemy potrzebować pomocy w górach, łatwiej będzie nas zlokalizować i dostrzec, jeśli kolor naszego okrycia wierzchniego będzie intensywny czy wręcz odblaskowy. Zakładając jednak, że interwencja ratowników nie będzie potrzebna, zdecydowanie więcej uwagi powinniśmy poświęcić na wybór odpowiednich materiałów, które dzięki swoim wyjątkowym właściwościom ochronią nas zarówno przed chłodem i mrozem, jak i przed wilgocią, pochodzącą z wydzielanego przez nasz organizm potu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj wełna merynos – koszulka czy bielizna wykonana z tego materiału zapewni nam odpowiednią ilość ciepła i niesamowity komfort. To naturalne włókno pozyskiwane jest z wysokogórskich owiec, zamieszkujących tereny Nowej Zelandii. Delikatne, cieniutkie włókna potrafią być tak cenne, że przechowywane są w sejfach. Na szczęście zwykli śmiertelnicy również maja dostęp do tego fantastycznego materiału, choć trzeba przyznać, że jest to dość kosztowna inwestycja. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że tkanina ta ma dwie dodatkowe cechy, które znacznie ułatwiają funkcjonowanie w górach, warto przemyśleć dokonanie takiego zakupu. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że wełna merynosów ma właściwości termoregulujące. Polega to na tym, że wilgoć, jaką wydzieli nasz organizm, odprowadzana jest na zewnątrz tkaniny, gdzie ma możliwość odparowania. Dzięki temu nie grozi nam przegrzanie organizmu lub co gorsza przepocenie, bo jak wiadomo mokra odzież traci swoje właściwości ogrzewające. Kolejnym atutem jest fakt, że w omawianym materiale nie namnażają się bakterie.

Wspinaczka wysokogórska to bardzo wymagający sport, który kosztuje nas wiele wysiłku. Intensywna aktywność fizyczna w połączeniu z surowym, górskim klimatem sprawia, że konieczne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Jednym z podstawowych jest właściwie dobrana odzież, zarówno pod względem fasonu, jak i rodzaju materiału.