Co można uszyć na maszynie typu overlock?

Co można uszyć na maszynie typu overlock?

  • Post author:
  • Post category:Maszyny

Każdy, kto wejdzie do zakładu krawieckiego lub profesjonalnej szwalni, może przecierać oczy ze zdumienia. Bo mało kto zdaje sobie sprawę z tego ile różnych rodzajów maszyn do szycia można w takiej szwalni zobaczyć. Osobom, które nie mają nic wspólnego z szyciem wydaje się, że maszyna do szycia do maszyna do szycia. W takim sensie, że jest tylko jeden rodzaj takiego urządzenia. A tymczasem maszyn jest kilka różnych rodzajów, a może nawet i kilkanaście. Najpopularniejsze są overlocki i stębnówki, na których szyje się większość produktów na szwalniach.

Overlocki szyją i od razu odcinają materiał

overlock juki 4 nitkowyW przemyśle szwalniczym wyróżniamy kilkanaście rodzajów maszyn do szycia. Najpopularniejsze maszyny to rzeczywiście overlocki albo stębnówki. To na nich szyje się zdecydowaną większość ubrań w profesjonalnych szwalniach. Ale poza tymi maszynami możemy jeszcze wyróżnić lamowniki, chafciarki czy guzikarki. To i tak wymieniliśmy tylko kilka pośród wszystkich rodzajów maszyn. Ale w tym artykule chcielibyśmy napisać co można uszyć na overlocku. Można na nim uszyć wszystko to co pozwala na odcięcie materiału poza obszyciem. Każdy overlock Juki 4 nitkowy czy 5 lub 3 nitkowy ma tą samą cechę albo raczej funkcję. Wszystko co jest za obszyciem zostaje obcięte specjalnym nożykiem. Czyli chodzi o to, że na overlocku zszywamy ze sobą dwa kawałki materiału, a wszystko co jest za cięciem zostaje równiutko obcięte. Materiał jest ucinany, dzięki czemu możemy uszyć takie rzeczy, które mają tylko jedną stronę szycia. Tłumacząc to na prosty język na overlocku możemy uszyć dwa płaty materiału położone jeden na drugim. A jeśli chcemy zszyć ze sobą dwa kawałki materiału, ale położone obok siebie to musimy użyć stębnówki. A jeśli chcemy coś obszyć na bokach materiału to używamy lamownika. Jeśli ktoś nie ma na co dzień do czynienia z szyciem to trudno mu będzie wytłumaczyć różnicę pomiędzy stębnówką a overlockiem. Jeśli ktoś chciałby zacząć przygodę z szyciem to powinien przede wszystkim dokładnie wiedzieć co chce szyć.

Każdy rodzaj maszyny do szycia umożliwia inny rodzaj szycia. Różne maszyny mają różne zastosowanie. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie maszyny do rodzaju szycia. W zakładach szwalniczych profesjonalne szwaczki doskonale wiedzą co i na czym szyć. Jeśli ktoś chce sobie kupić maszynę na przykład do szycia chałupniczego to powinien zacząć od maszyny typu overlock 4 nitkowego. Na tej maszynie możemy szyć materiał położony jeden na drugim warstwami. Wówczas materiał poza szyciem jest automatycznie ucinany.